Чи здатен DraftSight РЕАЛЬНО замінити інші популярні САПР?

За свою двадцятирічну кар'єру євангеліста високих технологій Лінн Аллен виступила перед більш ніж півмільйонною аудиторією професіоналів; вона була бажаним гостем на конференціях в більш ніж 50 країнах світу. Її вебінари і відеоролики подивилися більше п'яти мільйонів осіб. 

Лінн Аллен - авторка трьох книг; у неї більш ніж 21 000 підписників у Twitter (Lynn_Allen) і понад чверть мільйонf відвідувачів на місяць. Лінн Аллен часом жартує, що хоча її робота - спонукати людей до змін, сама вона вкрай неохоче змінює свої звички. Тому вона прекрасно розуміє, як важко проектувальники змінюють свої програмні інструменти на щось нове, яка кількість побоювань у них виникає. Вона сама пройшла шлях від пристрасного пропагандиста класичних САПР до фаната DraftSight, нового додатку в інженерному співтоваристві. 

Послухаємо, що вона говорить. 


Двадцять років я займалася одним і тим же: пояснювала людям, що нового з'явилося в черговий версії їхньої старої доброї САПР. За цей час я написала три книги, незліченну кількість статей для Cadalyst Magazine і сотні відеоуроків. 

Але все змінюється, і моя особиста зона комфорту залишилася в минулому. Я зрозуміла, що для тих, хто не хоче переплачувати за розкручене ім'я, є безліч альтернатив. Але наскільки вони хороші, ці альтернативи? Наскільки вони дружать з форматом DWG? Що являють собою ці клони - дешеві підробки, як фальшиві Адідас, або це справжні САПР - серйозні, надійні та якісні? І найголовніше - чи здатна нова САПР стати зручним і комфортним середовищем для користувача? 

Зараз, коли я перейшла працювати в Dassault Systèmes і як слід познайомилася з DraftSight, на всі ці питання я можу з упевненістю відповісти «ТААААК!». DraftSight не тільки записує стовідсотково сумісні DWG-файли, з усіма блоками, розмірними стилями, шарами і т.д. Ви відразу відчуєте себе в звичній обстановці, причому за значно менші гроші. Зручний інтерфейс, приємний зовнішній вигляд, і навіть імена команд звучать звично. Не потрібно пам'ятати, які команди відрізняються - можна ввести ім'я команди так, як ви звикли, а DraftSight підкаже правильну команду. Що ж, якщо вам (як і мені) не подобаються переучуватися, - і не треба!

Наприклад, ви хочете очистити файл креслення від зайвих блоків, непотрібних шарів і тому подібних засмічуючих елементів. У подібних випадках ви звикли вводити команду PURGE. У DraftSight аналогічна команда називається CLEAN (або скорочено CL). Зовсім не обов'язково навантажувати свою голову всіма цими відмінностями. Просто починаєте вводити, як зазвичай, PU (або цілком слово PURGE) - і DraftSight сам запропонує вам коректну команду CLEAN! 


Мал. 1. DraftSight розуміє команди інших САПР і перетворює їх у відповідні команди DraftSight. 

Тут ми плавно переходимо до наступного моменту. Років десять тому багато розробників САПР запозичили у Microsoft Office стрічковий інтерфейс і почали силою пересаджувати користувачів на стрічку. Часом доходило до того, що в останніх версіях додатків було неможливо повернути класичний вид меню. Розробники DraftSight вчинили набагато розумніше. Вони дали можливість самим користувачам обирати стиль інтерфейсу. Значення функціональних клавіш - звичні; як завжди, перейти до редагування можна подвійним клацанням на об'єкті. Ну і, звичайно, улюблений всіма командний рядок: вводити команди ви будете в лівому нижньому кутку, як і було задумано батьками-засновниками на зорі САПР (втім, командний рядок можна перетягнути куди завгодно!). І ніхто не нав'язує вам цей страшний сірий колір (невже комусь цей сірий фон реально подобався?) Давно доведено, що чорні букви і значки на світлому фоні - найкомфортніше для очей поєднання. І навпаки, розглянути синій значок на сірому тлі - практично безнадійна справа. 


Мал. 2. Погодьтеся, звичний і приємний інтерфейс? 

Єдине, про що я шкодую - в DraftSight не можна поміняти значки в статусному рядку на простий текст. Втім, цих значків небагато і їх легко розрізнити. 

Один з найбільш чудових інструментів - Залежності (Constraints); в DraftSight їм відводиться найважливіше місце. Залежності - це перший крок до параметричного моделювання. Тому, хто освоїв залежності, набагато легше перейти на наступний рівень, на SOLIDWORKS або на BIM-додатки. У DraftSight залежності удостоїлися окремої вкладки на стрічці. 

Ще до мого приходу в Dassault Systèmes я заздрила білою заздрістю до команди PowerTrim, якої немає ні у одного САПР-додатка, крім DraftSight. Команди TRIM і EXTEND традиційно вважаються найбільшими вживаними, а в DraftSight цей функціонал доведений до досконалості. Досить поглянути на мал. 3. Ніяких зайвих рухів типу вибору ріжучих крайок і кордонів. Ви просто ведете мишку, а лінії обрізаються або розтягуються як вам треба! 


Мал. 3. PowerTrim - це ті ж команди Trim і Extend, тільки без зайвих кліків. 

Одна з можливостей DraftSight, аналогів якої немає у більшості конкурентів - динамічні блоки. Той, хто відчув користь від динамічних блоків, обійтися без них вже не зможе. 

Погляньте на мал. 4. 


Мал. 4. У DraftSight легко створювати і вставляти динамічні блоки.

 А можна підлаштувати інтерфейс під свої звички? Звичайно! Можна змінити панелі інструментів, стрічку, поєднання клавіш і так далі. В цілому можна сказати, що кастомізация інтерфейсу в DraftSight влаштована простіше, ніж у конкурентів. Можна запускати програми на мові LISP? Звісно! Будь-які AutoLISP-файли і скрипти, написані для інших платформ, будуть бездоганно виконуватися в DraftSight. Спочатку DraftSight був задуманий для того, щоб позбавити користувачів SOLIDWORKS від проблем з читанням DWG-файлів, створених в інших додатках. Ніхто не очікував, що число завантажень нової САПР буде обчислюватися мільйонами. 

Спочатку розробники DraftSight вважали своєю цільовою аудиторією машинобудівників, але поступово, в міру завоювання популярності серед проектувальників, значну частку користувальницької бази стали складати архітектори та інженери-будівельники. Природно, що розробники стали додавати в DraftSight спеціалізовані команди для різних галузей, включаючи елементи, характерні для BIM. 

А ще DraftSight може записувати файли креслень аж до версій DWG, які були в процесі ще на початку дев'яностих! Я знаю компанії, які купують DraftSight тільки заради можливості надійно зберігати файли. Подивіться на мал. 5 та оцініть різноманітність форматів. 


Мал. 5. DraftSight записує файли креслень у величезній кількості форматів. 

DraftSight не обтяжений 40-річною історією, тому він набагато «легший» інших. У нього скромніші вимоги до обладнання - графічних можливостей і обчислювальної потужності ПК. Це теж економія. Чи всі команди, які є в традиційних САПР, є і в DraftSight? Звичайно ні, та це й не потрібно. Кому потрібні функції 38-річної давності? Людям потрібні тільки кращі з них, сучасні команди, які допомагають проектувати швидше і якісніше. У DraftSight включені тільки найкорисніші команди. Багато з функцій, які вважалися корисними 30 років тому, сьогодні просто втратили сенс. 

DraftSight пропонується в різних конфігураціях, на різні бюджети і різні потреби. 

Найскромніша конфігурація, DraftSight Standard, обійдеться всього в 99 доларів на рік; в ній не можна запускати програми на AutoLISP, відсутні і деякі інші функції, наприклад, формули в таблицях. Для порівняння: найдешевша конфігурація розкрученої САПР коштує 420 доларів на рік

Особисто мені найбільше до душі конфігурація DraftSight Professional; єдине, що в ній відсутнє - це моделювання в 3D. У цій конфігурації є навіть API. Ціна мені здається розумною: всього на 100 доларів більше, ніж Standard. 

Якщо без 3D не обійтися, то варто придивитися до DraftSight Premium. За 499 доларів на рік ви отримаєте можливості моделювання поверхонь і побудови твердих тіл. Непогана економія в порівнянні з класичною САПР, за яку доведеться викласти 1690 доларів за рік! Сюди ж входить чудовий функціонал залежностей, який дозволить поступово перейти до цього параметричного моделювання. 


Мал. 6. DraftSight пропонується в трьох різних конфігураціях. 

Є й четвертий варіант: купити безстрокову ліцензію, яка називається DraftSight Enterprise - це для тих, хто вважає за краще реально володіти продуктом. В нашу епоху масового переходу на підписку я б віддала перевагу річній ліцензії; мені подобаються низька річна плата і регулярні автоматичні оновлення (адже розробники постійно додають в DraftSight нові чудові функції). Втім, вибір залишається за вами. Завантажте безкоштовну пробну версію DraftSight і переконайтеся самі, що мої слова - не порожній звук. 

Телефон +380 (44) 383 4410